İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU

Özgeçmişi

İbrahim Özden KABOĞLU,   10 Nisan 1950’de Borçka-Artvin’de doğdu. Baba adı Hüseyin Avni, anne adı Yadigar.

Anayasa Hukuku Profesörü. Lisans, yüksek lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi ve Limoges Üniversitesinde tamamladı.

Görev yaptığı başlıca kurumlar; İçişleri Bakanlığı (1974-1978), Ankara İTİA Gazi Üniversitesi, Bolu Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu (1978-1983), Diyarbakır Dicle Üniversitesi (1983-1990) ve İstanbul Marmara Üniversitesi (1990-2017).

Yurtdışında konuk öğretim üyeliği yaptığı (1986-2017) başlıca üniversiteler: Université  de Limoges, Université Montesquieu-Bordeaux IV, Université Paris XII, IEP de Toulouse, Université Paris Descartes, Université de Montpellier I, Université Paris II (Pantheon-Assas), Université de Caen-Basse Normandie, Université de Nice Sophia Antipolis, Université Paris 3  / Nouvelle Sorbonne, Université Paris 13, Université Paris 1/ Sorbonne (Fransa), Universite d’Athenes (Yunanistan), Université de Siena (İtalya), Université de Sczeczin (Polonya), Université de Sfax (Tunus). Universite Autonoma de Barcelona (İspanya).

Yabancı dillerde 70’i aşkın bilimsel makalesi yayımlandı. Anayasa hukuku ve insan hakları alanında 20’yi aşkın kitabı var.

27.Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi ve Anayasa Komisyonu üyesi oldu. Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği (ANAYASA-DER) Başkanı. Anayasa Hukuk Dergisi yayın yönetmeni ve BirGün gazetesi yazarı.

Çok iyi düzeyde Fransızca ve iyi düzeyde İngilizce bilen KABOĞLU, evli ve bir çocuk babası.