ALİ ERCAN AKPOLAT

Özgeçmişi

Ali Ercan AKPOLAT

2 Temmuz 1969 yılında Büyükada'da dünyaya geldi. Lise mezunu olan Ali Ercan AKPOLAT, eğitim ve öğrenim hayatını da doğup büyüdüğü Adalar'da geçirdi. Gençlik yıllarında spora olan ilgisi ile tanınan AKPOLAT aynı zamanda siyasete de ilgi duyuyordu. Adalar Spor Kulübünde başlayan spor hayatının yanında, siyasete ilk adımını 1987 yılında daha 18 yaşındayken attı. Sosyal-Demokrat Halkçı Parti (SHP) ile başlayan siyasi kariyeri sırasıyla SHP Gençlik Kolları Başkanlığı, 1995 yılında SHP ve CHP'nin birleşmesi ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adalar İlçe Yönetim Kurulu üyeliği, Adalar İlçe Sekreterliği, Adalar İlçe Başkanlığı, Adalar Belediye Başkan Yardımcılığı ve İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevleriyle devam etti. İnsanlarla olan iyi ilişkileri, doğma büyüme adalı olması, adaların tüm sorunlarını bizzat yaşayarak öğrenmiş olması ve bu sorunlara karşı her zaman çözüm önerilerinin bulunması sayesinde genç yaşına rağmen siyasi kariyeri oldukça hızlı ilerleyen Ali Ercan AKPOLAT aynı zamanda çalışma hayatını da Adalar'da sürdürdü.

Halen Büyükada'da Balık Restoranı İşletmecisi olan AKPOLAT, uzun yıllar Kartal-Adalar Birleşik Basın ve Yaysat Bölge Bayiliği yaptı. İş ve siyasi kariyerinin yanında sportif kişiliği ve yer aldığı ulusal / uluslararası organizasyonlar ile de tanınan Ali Ercan AKPOLAT, Maraton Koşucusu ve aktif bir Balıkadamdır. Tam bir Doğa ve Deniz sevdalısı olan AKPOLAT, 3 Yıldız Usta Balıkadam Lisansına sahiptir. İş ve siyasi yaşamının yanında kendisi gibi gönüllü arkadaşları ile birlikte düzenli olarak deniz dibi temizleme ve haritalandırma çalışmaları yapmakta, özellikle deniz dibine takılıp terk edilmiş olan ve ekosisteme ciddi zararlar vererek deniz canlıları için potansiyel ölüm tehlikesi olan balık ağlarının (Hayalet Ağlar) temizleme çalışmalarını halen sürdürmektedir. Yaklaşık 15 yıldır gönüllü olarak yer aldığı ve yılın 12 ayı devam eden bu çalışmaları yurtiçi ve yurtdışı basında da sürekli yer almaktadır. Yurtiçi ve Yurtdışı gazetelerde ve Tv kanallarında haber, belgesel, vb. formatlarda yayınlanan bu çalışmalar Sivil Toplum Kuruluşları ve Doğaseverler tarafından ilgiyle takip edilmekte ve takdirle karşılanmaktadır. Kendisi gibi gönüllü olarak yıllardır bu çalışmaları yürüten ekip ile birlikte, başta İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi olmak üzere, çeşitli kurum ve kuruluşların düzenlediği seminer, toplantı, eğitim, çalıştay, vb. organizasyonlarda yer alan Ali Ercan AKPOLAT yaptıkları çalışmalar ve "Hayalet Ağlar Projesi" ile ilgili çalışmalarını öğrenciler, uzmanlar, akademisyenler ve kamuoyu ile paylaşmaktadır.

2015/2016 ve 2017 yıllarında "Kuzey Doğu Marmara Sualtı Mirası Projesi" kapsamında Vordonos (Batık Manastır) dalışlarında Rehber Balıkadam olarak katılmıştır.

Ali Ercan AKPOLAT, Çevre Koruma ve Hayvan Hakları konularında da organizasyonlarda, faaliyetlerde ve yardım kampanyalarında yer almaktadır. Yardım kampanyalarını sadece Adalar ile sınırlı tutmayan AKPOLAT, Anadolu'nun çeşitli bölgelerine yardımların ulaştırılması ve yeni ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi çalışmalarında da aktif görev almaktadır.

Özellikle 2000'li yıllardan itibaren Adalar ve Adalıların sorunları üzerine projeler üreten ve bu projelerini alanında uzman akademisyenler, mühendisler, mimarlar, doktorlar ve ilgili STK'larla birlikte uygulanabilir hale getiren Ali Ercan AKPOLAT, Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde kamu yönetimi ve Belediyecilik hakkında tecrübelerini daha da artırarak 2019 yılı Mart ayında yapılacak Yerel Seçimlerde "Artık Adaları bir Adalı yönetmeli ve bunu tüm adalılarla birlikte yapmalı" diyerek Adalar Belediye Başkanlığı için aday olma kararı almıştır.

Ali Ercan AKPOLAT evli ve 2 çocuk babasıdır. Halen Büyükada'da ikamet etmektedir.

ÜYELİKLER

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu

Adalar Spor Kulübü

Büyükada Su Sporları Kulübü

Heybeliada Spor Kulübü

Tanyeri Derneği

Adalar Denizle Yaşam Spor Yönetim Kurulu Üyesi (ADYSK)