2.622.459 HANE CUMHURİYET HALK PARTİSİ ÖRGÜTÜ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ

07.10.2022

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay; CHP İstanbul Milletvekilleri ile birlikte CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın ‘’Umut Kapınızı Çalarak’’ diyerek başlattığı ‘’80 Günde Devr-i Alem’’ saha çalışması programının TBMM çalışmaları hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın toplantısında konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, ‘’Umut Kapınızı Çalacak’’ diyerek başlattığımız ‘’80 Günde Devr-i Alem’’ çalışmamız kapsamında İstanbul'da bulunan 4.502.560 hanenin dün gece saat 23.00 itibariyle 2.622.459 hane Cumhuriyet Halk Partisi Örgütü tarafından ziyaret edildi ve kapılar tek tek çalındı. Bizler Genel Başkanımızdan başlayarak örgütü üyelerimiz, belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, milletvekillerimiz uzun lafın kısası Cumhuriyet Halk Partili olan bütün üyelerimizle birlikte çalışıyoruz.’’ şeklinde konuştu.

‘’SANAL GÜNDEMLER YERİNE ASIL DERTLERİNİZİ KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ’’


CHP PM üyeleri, CHP Milletvekilleri, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları ve CHP İlçe Başkanlarının da katıldığı basın açıklamasında konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, sokakta karşılaştıkları ya da tesadüfen gördükleri vatandaşların değil bizzat planlı olarak vatandaşları evlerinde ziyaret ettiklerini dile getirirken ‘’Umut Kapınızı Çalacak’’ diyerek vatandaşları dinlediklerini belirtti ve şunları söyledi, ‘’Vatandaşlarımızı dinlemek, onların yaşadıklarını bir kez daha hissetmek imkanlarımız dahilinde ve belediyelerimiz aracılığıyla vatandaşlarımızın bugünkü sorunlarını çözebildiğimiz kadarıyla çözmek ve elbette Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında vatandaşımızın sorunlarının nasıl çözüleceğini, Aile Destekleri Sigortasından tutun da partimizin çözüm yollarını anlatmak için başlattığımız bir çalışma. Biz kapısını çaldığımız vatandaşlarımıza söz vermiştik. Bizler sizlerin sorunlarını bugün imkanlarımız dahilinde çözecek ve sizin asıl gündemlerinizi, asıl sorunlarınızı oluşturulan sanal gündemler ya da televizyonda tartışılan konular yerine asıl dertlerinizi kamuoyuyla paylaşacağız. Vatandaşlarımızın dertlerini hep birlikte gündeme getireceğiz.’’ dedi.


BU SORUNLARI MECLİSE TAŞIMAK VE MUHATTABINA SORMAK İÇİN MİLLETVEKİLLERİMİZ İLE BİRLİKTE YÜRÜYORUZ


26 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilen basın açıklamasında vatandaşların sorunlarını derinlemesine açıklayan ve maddelendiren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, vatandaşların temel ihtiyaç maddelerine dahi erişimlerinde zorluk yaşadıklarını belirterek şunları söyledi, ‘’Kapılarını çaldığımız vatandaşların temel ihtiyaçlara erişim sorunu vardı. İşsizlik sorunu vardı. Eğitim sorunu vardı. Çocuklarını gönderecek okul bulamama dahil ve gönderebilecek koşulların oluşmaması gibi. Göçmen sığınmacı ve yabancı uyruklular sorunu karşımıza çıkıyordu. Sağlığa erişim sorunu vardı. Gençlerin çok sorunu vardı. Kadınların sorunu vardı. Kapısını çaldığımız vatandaşların çok büyük bir kaygı ve belirsizlik hali vardı. Barınma, kentsel dönüşüm ve deprem sorunuyla karşılaşıyorduk kapısını çaldığımızda ve madde kullanımı ve bağımlılık ne yazık ki. Milletvekillerimiz aracılığıyla bu sorunların meclise taşınarak kimi zaman muhatabına sorulması, kimi zaman da bu sorunların çözümüne dönük birtakım girişimlerde bulunması için böyle bir çalışmayı da milletvekillerimizle birlikte yürütüyoruz.’’ şeklinde konuştu.


BU ÇALIŞMALAR SANDIK GÜVENLİĞİNE DAİR KIYMETLİ BİR ALTLIK OLUŞTURUYOR


‘’80 Günde Devr-i Alem’’ çalışması kapsamında vatandaşların sorunlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceklerini belirten CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, ‘’Arkadaşlarımızın gittiği evlerde malum seçmen listeleri var. İkametler var. Kimi zaman ikameti olan kişilerin yerine farklı kişilerin oturduğunu görüp birçok hususu da bugünden kayıt altına alarak sandık güvenliği kapsamında çalışmamızı yürütüyoruz’’ dedi ve öbek sorumlularına teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.


1.211 KANUN TEKLİFİ, 583 ARAŞTIRMA ÖNERGESİ, 13.524 İLE VATANDAŞIMIZIN İLETTİĞİ SORUNLAR İKTİDAR PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİ TARAFINDAN REDDEDİLDİ


CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir de ev ziyaretlerinde alınan geri dönüşleri kamuoyuyla paylaştı. Her kesimden İstanbullu ile yapılan ev ziyaretlerinde bir araya geldiklerini belirten CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir şunları söyledi, ‘’İstanbul'un 39 ilçesinde yaptığımız ev ziyaretlerimizde kapısını çaldığımız İstanbulluların neredeyse tamamı istisnasız olarak hayat pahalılığı ve artan fiyatlar karşısında yaşadıkları çaresizlikleri anlattılar. Biz özellikle yoksulluk sürecinde İstanbul'da ciddi yoksullaşma sürecinde yaşanan, sosyal güvencesi olmayan, işi olmayan, işsiz özellikle kadınlar ve gençler için çok ciddi bir ekonomik sıkıntılı bir sürecin yaşandığını bizzat şahit olduk. Bize ilettiği sorunları ve çözüm önerilerimizi özellikle meclis gündemine taşıdığımız ve biz Cumhuriyet Partili İstanbul milletvekilleri olarak hepimiz farklı komisyonlarda, çalışma alanlarımıza, Plan Bütçe Komisyonunda, eğitim, sağlık, çevre, ulaştırma, imar, çalışma, aile, sosyal işler, sağlık, adalet, anayasa, insan hakları, bütün komisyonlarda ve çalışma alan meclisin ve kanunların bize vermiş olduğu bütün araçları kullanarak biz bütün bu sorunları meclis gündemine taşıdık. Verdiğimiz kanun teklifleri, araştırma önergeleri ve soru önergeleriyle vatandaşlarımızın bize ilettiği bütün sorun alanlarında meclisteki bütün çalışmalarımıza taşıdık. 1.211 kanun teklifi, 583 araştırma önergesi, 13.524 soru önergesi ile bizzat kapılarını çaldığımız vatandaşların bize ilettiği sorunları gündeme taşıdık. Vatandaşlarımızın ilettiği bu sorunlar iktidar partisi tarafından reddedildi” dedi.


VATANDAŞI BU SORUNLARLA BAŞ BAŞA BIRAKAN İKTİDAR SORUNLARINI GETİRDİĞİMİZ TEKLİFLERİ REDDETTİ

İstanbullu vatandaşların kadın yoksulluğu, kadın istihdamı, sosyal destekler, işsizlik, genç işsizliği, genel ekonomik sıkıntılar ve hayat pahalılığı, uyuşturucu sorunu, intiharlar, yapılmayan okullar, esnafların sorunları, tarım işçilerinin sorunları, mülteci sorunu ve eğitime erişim sorunları gibi birçok ciddi sorunu meclis gündemine taşıdıklarını belirten CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Aile Destekleri Sigortası’nı da ev kadınları ile paylaştıklarını belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü, ‘’Kapılarını çaldığımız vatandaşların bize ilettiği sorunları gündeme taşıdık. 583 araştırma önergemizin sadece 49’u genel kurul gündemine geldi. Bu araştırma önergeleri maalesef iktidar partisi milletvekilleri tarafından reddedildi. Vatandaşlarımızın bize sorduğu, bütün soruları biz meclis genel kuruluna taşıdık. Bu konuların görüşülmesi, araştırılması ve yasama organı olarak da gerekli yasal düzenlemeyi, acilen yapmamız gerektiğini sunduk meclise. Ancak bunlar reddedildi. Yani sorunun vatandaşlarımızı bu durumlarla baş başa bırakan iktidar sorunları getirdiğimiz bu teklifleri reddetti ya da meclis gündemine almadı. ‘’ şeklinde konuştu.

KADINLARIN DERİN YOKSULLUĞUNU GİDERECEK ARAŞTIRMA ÖNERGELERİMİZ REDDEDİLİYOR


Aile Destekleri Sigortası’nın CHP’de bir hizmet devrimi olduğunu ve ziyaret ettikleri evlerde Aile Destekleri Sigortası’nı özellikle işsiz ev kadınlarına derinlemesine anlattıklarını belirten CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, ‘’ Biz aile destekleri sigortası kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidar olduğu ilk altı ayda gündeme getireceğiz. Ancak biz milletvekilleri olarak bu kanun ve kadınları güçlendirecek birçok kanun teklifini meclis gündemine sunduk ve reddedildi. Kadınların çalışma hakları, istihdamları, özel sektör kamu ayrımı yapmadan bütün kadınların doğum izninden yararlanması, süt izinleri, ev hizmetlerinde çalışanların güvenceli tam istihdama kavuşmaları, doğum izinleri, kadın kooperatifte çalışanlar, yine kamu özel ayrımı yapılmaksızın eşit temsiliyet noktasında kadın yoksulluğunu giderecek araştırma önergelerimiz, derin yoksulluğu giderecek araştırma önergelerimiz meclis gündemine alınmıyor ya da alınanlar da reddediliyor.’’ şeklinde konuştu.


TEMEL EKONOMİK SIKINTILAR İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFLERİMİZ BEKLETİLİYOR


Temel gıda ürünlerine erişim probleminin ortadan kalkmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir; ‘’Yine temel ekonomik sıkıntılarla ilgili verdiğimiz ciddi kanun teklifleri var. Temel gıdalarda temel mal ve hizmetlerde artan fiyatların önlenmesine dönük. Yine konutlarda yapılan elektrik, su, doğal gaz ısınma amaçlı yakacak teslimlerinde katma değer vergisinin düşürülmesine dönük kanun teklifimiz. Gıda enflasyonunun önlenmesine dönük. Konut kiralarında ciddi artan ve ciddi bir barınma olan İstanbul'da bu sorunun derinlemesine, incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınmasına dönük kanun tekliflerimiz, araştırma önergelerimiz işte yoksul ailelerde özellikle işte bebek bezi, temel temizlik maddelerindeki katma değer vergisinin azaltılması, akaryakıt ürünlerinde katma değer vergisinin azaltılması kanun tekliflerimiz. Elektrik kullanan konut abonelerinde elektrik tüketiminde yine katma değer vergisinin azaltılmasına dönük kanun teklifimiz. Bunlarla ilgili kanun tekliflerimiz meclis gündemine gelenler reddediliyor. Gelmeyenler ise gündemde bekliyor.’’ dedi.BİRÇOK MAHALLEDE İLKOKUL VE ORTAOKUL YOK


Birçok mahallede ilkokul ve ortaokul bulunmadığını ve ailelerin çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamadığı için çocuklarını okula gönderemediğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir; ‘’Başakşehir, Altınşehir Mahallesi'nde yapmış olduğumuz çalışmada okullar açılalı iki buçuk hafta olmasına rağmen iki tane çocuk evde oturuyor. Sebebi ulaşım masraflarını aile karşılamadığı için gönderemiyor. Deprem riski belli yıkılan okullar var. Hiçbir okul tekrar inşa edilemiyor. İhale süreçlerindeki katil süreçler yüklerinizin değişmesi, tamamlanmayan okullar. Bunları gündeme sorduk. Milli Eğitim Bakanı'na sorduk. Neden bu okullar yapılmıyor? Neden bu mahallelerde okullarda o zaman ulaşım masraflarını karşılayın. O zaman kırtasiye masraflarını karşılayın diye kanun tekliflerimiz, araştırma önergelerimiz de reddedildi. Öğretmenlerle karşılaştık. Çok ciddi bir sorun var. Öğretmenlik meslek kanunu sunduk meclise. Bütün bu kariyer basamaklarını kaldıracak. Ücretli, kadrolu, sözleşmeli öğretmen ayrımına son verecek. Öğretmenlerin özlük haklarını güçlendirecek, kanun tekliflerimiz meclis gündeminde bekliyor.’’ dedi.


MİLLETİN DERDİYLE DERTLENMEYEN MECLİS, MECLİS DEĞİLDİR


80 Günde Devr-i Alem çalışması kapsamında saha dönüşleri konusunda değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay; ‘’ Milletin derdiyle dertlenmeyen, milletin içinde bulunduğu durumu, iktisadi, sosyal, kültürel durumu yok sayan bir meclis, meclis değil. Zenginin zenginliğini korumakla mükellef bir Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin varlığı beni şahsen çok üzüyor.  İstanbul İl Başkanımız AK Parti senden çaldı bunu senin peşine yüz yüze yüz gün başlattı. 80 Günde Devr-i Alem projesi ile 2.622.459 eve girilmiş. Gerçekten bu bir fedakârlık, bu bir özveri. Bu bir meşakkat, bu bir ideale kavuşmak için yüksek performanstır. Bizim seçmene sokakta denk gelmemizden ziyade kapısına gitmemiz çok önemli. İstanbul'un sorunlarını bilmiyor değildik. Ama bir güncellemeye ihtiyaç vardı. Mesela üç sene önce ben çok iyi biliyorum. İstanbullularla konuştuğumda en temel sorunlarının başında önce Adana Göçmen de mülteciydi, sığınmacı da ne dersen de bu ve uyuşturucu var idi. Şimdi ekonomik sorunlar bunların önüne geçti. Son dönemde Özellikle yaşanan ekonomik sorunlarla tek adam rejimine geçtikten sonra yaşanan ekonomik sorunlarla bu öne geçti işsizlikle birlikte. Ama hala uyuşturucu ve göçmen mülteci sığınmacı sorunu can yakıcı bir şekilde devam ediyor.’’ dedi.42.240 SORU ÖNERGESİNİN 13 BİNLİK KISMI İSTANBULLA İLGİLİ VE İSTANBUL MİLLETVEKİLLERİMİZİN


80 Günde Devr-i Alem çalışması kapsamında emek veren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul Örgütüne teşekkür eden CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay sözlerini şu şekilde sürdürdü, ‘’Biz 27. dönemde 42.240 yazılı soru önergesi verdik. Bunun 13 bini İstanbul milletvekillerimiz ve ağırlıklı olarak da İstanbul'un. İstanbul'un sorunları için verdiler. Bu gerçekten övgüye değerdir. 27. dönemde 3.638 araştırma önergesi verdik. Bunun 583’ünü İstanbul milletvekillerimiz verdi. Bu da bence övgüyü hak eden bir tablo. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bakın 3.638 araştırma önergesi vermişiz araştırma komisyonu kuralım diye. Kaç tane komisyon kuruldu biliyor musunuz 27. dönemde? Sadece 11 tane. Yüzlerce sorunu hatta binine yakın sorunu biz meclisin gündeminden 3.638 önergeyle getirmişiz. Meclisin kocaman kocaman salonları var. 600 tane mebus var. Yeter gereği kadar fiziki kapasite ve imkân var. Ama sadece 11 tane araştırma komisyonu kuruldu 27. dönemde. Söylediğim milletin derdiyle dertlenmeyen bir meclis meclis değildir.


‘’CHP GRUBU OLARAK 2.323 KANUN TEKLİFİ VERDİK’’CHP İstanbul Milletvekillerinin yüksek bir performansla ve titizlikle çalıştıklarını belirten CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay şunları söyledi, ‘’CHP Grubu olarak toplama 2.323 kanun teklifi verdik. 27. dönemde. Bir İstanbul başarısı daha bunun 1.211, yani yarısını İstanbul milletvekiliyle vermiş, eksik olmasınlar. Bu İstanbul milletvekillerimizin AK Partili milletvekillerimizin görevlerinin gerektirdiği niteliklerle donanmış bir halde İstanbul vatan ve millet sevgisiyle görevlerini çok titiz bir şekilde çok yüksek bir performansla yaptıklarının bir göstergesidir. Ben Grup Başkan Vekili olarak ve aynı zamanda tabii İstanbul Milletvekili olarak kendilerine teşekkürü borç biliyorum. Anayasallıktan da kopmadık. Mesela 109 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 85’ini anayasaya aykırı buldu Kabaoğlu Hoca. Anayasa Mahkemesi'ne taşıdık. 114 uluslararası anlaşmaları saymıyorum. 114 kanun teklifi yapıldı mecliste ve bunun yüzde 78’ini yani 89 tanesini Anayasa Mahkemesi'ne taşıdık.’’ dedi.

2.622.459 HANE CUMHURİYET HALK PARTİSİ ÖRGÜTÜ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ